Ukrainas un Krievijas konflikta dēļ krities Latvijas biznesa vides novērtējums

foto: PantherMedia
foto: PantherMedia

Ņemot vērā ekonomiskās vides un politiskās situācijas attīstību, starptautiskais kredītrisku apdrošinātājs Coface ir mainījis biznesa vides novērtējumu vairākām valstīm. Novērtējums ir paaugstināts Rietumeiropas valstīm un tā sauktajiem «jaunajiem» attīstības tirgiem, kamēr Latvijai – pazemināts.

2014.gada pirmais ceturksnis ir apstiprinājis prognozēto globālās ekonomikas izaugsmi: Prognozētajam 2,6% pieaugumam 2013.gadā šogad sekos ap 3% izaugsme, savukārt 2015.gadā tā sasniegs jau 3,3%. Eirozona (izaugsmes prognoze 2014.gadam 1,1%) lēni, bet stabili atgūstās no krīzes. ASV, neskatoties uz dabas katastrofām gada sākumā, uzrāda dinamisku un līdzsvarotu ekonomikas pieaugumu un tās izaugsmes prognoze 2014.gadam ir 2,7%.

Latvijas biznesa vides novērtējuma pazeminājumu no B ar pozitīvu tendenci uz B, ietekmējusi Latvijas atkarība no Krievijas gāzes piegādēm. Finanšu analītiķi vērtējuma samazinājumu skaidro ar ģeopolitisko spriedzi Ukrainā, kas varētu ietekmēt uzticību Austrumeiropas tirgus dalībniekiem, kā arī Latvijas izteikto atkarību no Krievijas gāzes.

«Pagaidām uzņēmējdarbības «bremzēšanos» Latvijā reāli neizjūtam, tieši pretēji – vērojama biznesa aktivizēšanās, it īpaši celtniecības un pārtikas nozarēs. Situācija Krievijā likusi lielai daļai uzņēmumu nopietnāk izvērtēt biznesa riskus un dubultojusi kompāniju interesi par Krievijas darījumu apdrošināšanu,» uzsver Coface Latvija pārdošanas un mārketinga direktore Sandra Smiltniece.

Savukārt Vācijai un Austrijai bija nepieciešami pieci gadi, lai atgrieztos pie augstākā riska novērtējuma A1, ierindojoties līdzās ASV, Japānai un Šveicei. Vācija ir apliecinājusi savu «Eiropas dzinēja» lomu, uzrādot ļoti līdzsvarotu izaugsmi (prognoze 2014.gadam – 2% pēc 0,5% 2013.gadā). Austrijā uzņēmējdarbības attīstību veicina zemās kredītlikmes un Vācijas, Amerikas un Austrumeiropas atgūšanās.

Apvienotās Karalistes vērtējums paaugstināts uz A2. Pieauguma prognoze 2014.gadam ir 2,7%, izaugsme varētu būt tikpat dinamiska kā ASV un pārsniegt Vācijas attīstības tempu (2%). Vēl viens pozitīvs ekonomikas izaugsmes piemērs Eiropā ir Spānija, kas spēcīgi cieta no krīzes: Spānijas B novērtējumam piešķirta pozitīva attīstības tendence. Spānijas atgūšanās paātrinās ar pieauguma prognozi 1,2% apmērā šim gadam un 1,7% – 2015.gadam.

Tikmēr augsts ekonomiskās izaugsmes temps saglabāsies jaunattīstības valstīs: 4,4% 2014.gadā un 4,7% 2015.gadā. Neskatoties uz sarežģīto uzņēmējdarbības vidi, īpaši augsts izaugsmes potenciāls ir vairākās Āfrikas un Āzijas valstīs. Coface paaugstinājis valstu novērtējumus Kenijai piešķirot B kategoriju, Nigērijai C un Ruandai C kategoriju. Vēl viena valsts, kas piedzīvo strauju izaugsmi ir Šrilanka (prognoze 2014.gadam – 7% un 2015.gadam – 6,5%). Šrilanka un Kenija ir vienas no desmit jaunattīstības valstīm, kuras ierindotas starp daudzsološām strauji augošām ekonomikām.

Coface biznesa vides novērtējums izriet no vairākiem faktoriem: valsts politiskā, ekonomiskā un finansiālā stāvokļa, uzņēmumu maksātspējas, biznesa vides attīstības. Novērtējumam ir septiņi līmeņi: A1, A2, A3, A4, B, C un D, katram vērtējumam var papildus tikt pievienota vai vai noņemta pozitīva attīstības tendence (angliski – positive watch).


Написать комментарий