'Mājokļa nodoklis' nākamgad nevarēs pārsniegt 1,5%

foto gorod.lv
foto gorod.lv

Ministru kabinets (MK) otrdien atbalstīja Finanšu ministrijas (FM) virzīto priekšlikumu nākamgad nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) likmes griestus noteikt 1,5% apmērā no kadastrālās vērtības – divreiz mazākā mērā par līdz šim likumā paredzētajiem griestiem.

Pašreiz spēkā esošās normas paredz, ka pašvaldības nākamgad NĪN likmi dzīvojamai platībai var piemērot robežās no 0,2% līdz 3% no kadastrālās vērtības. Taču FM uz valdību virzīja priekšlikumu noteikt divreiz zemākus "mājokļa nodokļa" likmes griestus.

Ja pašvaldība izvēlēsies savā teritorijā neizmantot iespēju noteikt "mājokļa nodokli" līdz 1,5%, tā varēs saglabāt saviem iedzīvotājiem esošās nodokļa likmes - 0,2%, 0,4% un 0,6% atkarībā no dzīvojamās platības kadastrālās vērtības.

Zemei nodokļa likme paliks nemainīga – 1,5% no kadastrālās vērtības, bet graustiem un neapsaimniekotajai lauksaimniecības - 3% no kadastrālās vērtības, taču paredzēta iespēja pašvaldībām piemērot šādiem īpašumiem papildlikmi, palielinot kopējo likmi līdz 4,5%.

Grozījumi likumā par NĪN paredz arī daudzbērnu ģimenēm nodokļa atlaidi, kas tiks piemērota ar 2014.gadu, jo vēl nepieciešams laiks, lai nodrošinātu pilnīgu informāciju par daudzbērnu ģimeņu īpašumiem. Iecerēts, ka daudzbērnu ģimenes saņems 50% atlaidi "mājokļa nodoklim" un nodoklim mājoklim piekritīgajai zemei, ja šajā mājoklī būs deklarēti ģimenes locekļi ar vismaz trīs bērniem un ja šis mājoklis pieder kādam no ģimenes locekļiem (vecākiem vai bērniem).

Nodokļa atlaide nevarēs pārsniegt 120 latus gadā, līdz ar to, ja daudzbērnu ģimenes mājokļa un tam piekritīgas zemes nodokļu summa pārsniedz 240 latus gadā, atlaide būs nevis 50%, bet gan 120 lati. Savukārt, ja nodokļu summa būs no 10 līdz 240 latiem, nodokļa atlaide būs 50% no summas.

FM skaidro, ka no 2013.gada NĪN noteikšanas un administrēšanas tiesības pilnībā būs nodotas vietējām pašvaldībām, jo tās uz vietas precīzāk varēs noteikt šā nodokļa likmes atbilstoši katras pašvaldības mērķiem un vajadzībām. Ja pašvaldība izvēlēsies savā teritorijā noteikt nodokļa likmi valdības noteiktā "koridora" ietvaros, tai būs jāizdod saistošie noteikumi.

Sagatavotie likuma grozījumi paredz, ka visām pašvaldībām būs saistoši vienoti principi, pēc kuriem noteikt nodokļa likmes. FM piedāvāja pieņemt četrus principus, kurus, nosakot NĪN likmi, būs jāievēro visām vietējām varām.

Viens no principiem ir objektīva grupējuma princips, saskaņā ar kuru nodokļa maksātāji vai nodokļa objekti tiek grupēti atbilstoši objektīviem kritērijiem, piemēram, nodokļa maksātāji – fiziskās personas un juridiskās personas, nodokļa objekti – dzīvojamās mājas, ražošanas objekti, komercobjekti utt.

Otrs ir efektivitātes princips, saskaņā ar kuru pašvaldība samēro nodokļa administrēšanas izdevumus ar nodokļa ieņēmumiem. Šis princips nozīmē, ka pašvaldībai ir jāizvērtē, kādus nodokļa administrēšanai nepieciešamos pasākumus piemērot, lai tie būtu samērīgi ar šo rezultātā paredzamajiem nodokļa ieņēmumiem.

Tāpat piedāvāts atbildīgas budžeta plānošanas princips, saskaņā ar kuru pašvaldība salāgo savus pienākumus ar to izpildei nepieciešamajiem līdzekļiem. Attiecībā uz NĪN tas nozīmē, ka pašvaldībai pirms lēmuma par piemērojamo nodokļa likmi ir jāizvērtē, kādi būs paredzamie NĪN ieņēmumi.

FM arī piedāvāja noteikt prognozējamības un stabilitātes principu, saskaņā ar kuru nodokļa likmes noteiks vismaz uz diviem gadiem, ja īpašuma kadastrālā vērtība nākamajā taksācijas gadā pieaug vai samazinās ne vairāk kā par 20%. Šī principa ievērošana nepieciešama, lai nodokļa likmes nemainītu katru gadu un nodokļa maksātājiem būtu stabilitātes sajūta un nerastos bažas, vai nākamajā gadā pēkšņi nodokļa likme visiem dzīvokļiem nebūs 1,5%, skaidro FM.

Likumprojekts nosaka arī trīs izvēles principus, kurus pašvaldība varēs piemērot vai nepiemērot pēc saviem ieskatiem - uzņēmējdarbības atbalsta princips, sociālās atbildības princips, kā arī teritorijas attīstības un teritorijas sakārtošanas princips.

FM paredz, ka arī, nosakot nodokļa atvieglojumus, pašvaldībām būs obligāti jāievēro objektīva grupējuma, efektivitātes, atbildīgas budžeta plānošanas un sociālās atbildības princips, bet pārējos principus varēs piemērot pēc izvēles.

Likumprojekts paredz arī, ka pašlaik tikai mājokļiem noteikto nodokļa atvieglojumu maznodrošinātām un trūcīgām personām turpmāk varēs piemērot arī šiem mājokļiem piekritīgajai zemei.

Likumprojekts ļaus pašvaldībām izvēlēties - 2013. un 2014.gadā turpināt piemērot nodokļa apmēra pieauguma ierobežojumu zemei vai saglabāt nodokļa apmēru zemei iepriekšējā gada līmenī, kā arī noteikt šā pieauguma ierobežojuma apmēru un piemērošanas nosacījumus. Tādējādi pašvaldībām ir paredzēta iespēja koriģēt nodokļa slogu nodokļa maksātājiem, ņemot vērā nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības savā teritorijā un iedzīvotāju maksātspēju.

Par likumprojektu vēl lems Saeima.


Написать комментарий